top of page

Autor/autorzy projektu architekci: Bartłomiej Bajon. Katarzyna Cynka - Bajon, zespół: Joanna Sypniewska, Agnieszka Jurenko. Konstrukcja: Mikołaj Kujath
Nazwa firmy PL.ARCHITEKCI
Telefoniczny numer kontaktowy +48609608703
E-mail b.bajon@plarchitekci.pl Rok powstania projektu 2022
Miejsce powstania projektu okolice Wrześńi
Teren projektu 15 200 m2

Dom betOnowy

Dom jednorodzinny został zaprojektowany dla 4 osobowej rodziny na pięknej leśnej działce. Z założenia miał to być dom parterowy… i betonowy. Inwestorzy chcieli bowiem materiału, który będzie dobrze się starzeć w leśnym środowisku i nie będzie wymagał od nich uwagi.

Od samego początku zależało nam, by dom był tłem dla drzew i jak najbardziej żył z nimi w dobrej relacji. Ze względu na program użytkowy budynek została podzielony na 3 części (strefa dzienna, nocna i garażowa), połączone ze sobą dużym przeszklonym holem. Podział ten zapewnił również domownikom pożądaną prywatność. Wszystkie bryły budynku zamknięte są ramami żelbetowymi tworzącymi z jednej strony funkcjonalne zadaszenia a z drugiej powodują one, że budynek wizualnie łączy się z lasem. Długie wsporniki zadaszeń wychodzące mocno poza bryłę domu wchodzą w interakcję z lasem. Dodatkowo w każdym zadaszeniu zaprojektowano „O”rganiczne kształty zmiękczające ortogonalność bryły. Wpadające przez nie światło ożywia elewacje budynku. W każdym z otworów powstały nasadzenia, by podkreślić zrośnięcie bryły z krajobrazem.

bottom of page